EACEA

"Megújuló energiákkal Európa kistelepüléseinek megújulásáért"

521943-EFC-1-2011-2-HU-EFC-NTT

Általános adatok:

Programme: Europe for Cizitens

Sub-programme: Action 1 - Active Citizens for Europe

Action: Measure 1 – Town Twinning

Sub-action: Measure 1.2. Networks of twinned towns

A projekt időtartama: 2012.03.01. – 2013.06.30.

A projekt elnyert támogatása: 125 450,10 €

A projekt megvalósítása során partnereink voltak:

Buják Község Önkormányzata

Pro Kalondiensis Polgári Társulás - Szlovákia

Zentrum für erneuerbare Energien - Németország

AOVE Gmbh - Németország

A CSERFA Közhasznú Egyesület elnyerte az Európai Unió Oktatási és Kulturális Főigazgatósága "Európa a Polgárokért – 2007-2013" programjának támogatását (a Program Közreműködő Szervezete az EACEA ügynökség) az alább ismertetett projektjéhez.

A "Megújuló energiákkal Európa kistelepüléseinek megújulásáért" tematikus projektünk olyan kis falvak hálózatát kívánja kialakítani, ahol a hasonló társadalmi, gazdasági helyzetben élő magyar-román-szlovák kistelepülések lakói együtt keresik a megújuló energiaforrások felhasználásában rejlő lehetőségeket a biztonságos energiaellátás és a táji környezet megőrzése céljából. Ehhez nyújtanak segítséget az olasz és német testvértelepülések már meglévő tapasztalatai. A projekt hatékony, a helyi társadalmakat is megmozgató végrehajtásához a generációk közötti kapcsolatban rejlő (kommunikáció, tudás átadás) energiákat, és a szolidaritásban, az önkéntességben rejlő társadalmi energiákat is aktivizáljuk.

Az egy éven át tartó eseménysorozat tizenhét rendezvényt foglal magába: konferenciát, tanácskozást, fesztivált, szakmai bemutatót, tanulmányutat, fotópályázatot és iskolai vetélkedősorozatot. Az események összeállításakor az volt a cél, hogy a települések valamennyi polgárát be tudjuk kapcsolni, kisgyermektől az idősekig.

Ezt írtuk – többek között – a beadott pályázati dokumentációba.

Alapvető szándékunk és motivációnk szerint arra törekedtünk, hogy:

• a térségünkben élő minden szereplő és valamennyi látogatónk pontos és egyértelmű tájékoztatást, információkat kapjon a megújuló energiaforrásokról és azok hasznosítási lehetőségeiről, a felhasználást biztosító eszközökről, gépekről, berendezésekről;

• a tájékoztatást, az elméletet kézzelfogható, gyakorlati módon közel hozzuk az érintettekhez;

• ráébresszünk mindenkit a saját környezetében található értékek és adottságok fontosságára, az értelmes együttműködés hasznára és örömére, a tudásban, a tapasztalatokban, az emberek, a generációk és a közösségek közötti kapcsolatokban rejlő kihasználatlan energiák létére;

• a rendelkezésünkre álló eszközökkel segítsük az önellátás/önfenntartásra való képesség szükségességének felismerését, ennek a képességnek a megszerzését, megerősítését, továbbfejlesztését.

Meggyőződésünk, hogy egy folyamat részesei vagyunk az ökológiai fenntarthatóságra való törekvésben, a közösségen belüli és a közösségeink/testvértelepüléseink közötti kreatív partnerkapcsolat építésében, működtetésében és a gazdasági, technikai természetű innovatív ötletek megvalósításában egyaránt. Ebben a folyamatban a felismerés, a megismerés, a kapcsolódás felületei egyre nagyobbak és ezáltal az alkalmazható megoldások, a megfontolásra érdemes lehetőségek köre egyre gazdagabb.

Erre a kalandra hívjuk honlapunk látogatóit, bátorítva őket, legyenek partnereink ebben a szép küldetésben, ki-ki a maga módján és érdeklődése szerint!

Itt következő oldalaink kóstolót adnak abból, mi minden történt idáig, milyen élményekben, tapasztalatokban volt részünk, meddig jutottunk és miféle szándékok motoszkálnak bennünk.

Jó barangolást!

Jávor Károly

elnök

A programsorozat állomásai:

1.

Programnyitó koordinációs tanácskozás

Varsány

2.

"Emberi erőforrások megújítása"

- kerekasztal beszélgetés az elöregedő kistelepülések megújulásának lehetőségeiről -

Mohora

3.